Powrót do bloga

#5 Jak stworzyć udany związek

#5 Jak stworzyć udany związek

Obecnie 6 na 10 małżeństw kończy się rozwodem. Niepokojący jest fakt, że te statystyki z roku na rok wzrastają. Od czego zależy powodzenie związku i czy tak jak tworzymy w swoim przedsiębiorstwie nowe miejsca pracy,kreujemy nowe plany i wizje jesteśmy w stanie stworzyć udany związek? Oczywiście, że TAK!

Na początku jesteśmy sobą zachwyceni, partner spełnia wszystkie nasze oczekiwania, jest czuły, troskliwy, stara się bardziej. Jednak czy faktycznie tak jest?

Każdy związek na początku działa na wszystkich trzech płaszczyznach osobowości: wzrokowym, słuchowym, kinestetycznym. Z biegiem czasu, w chwili kiedy lepiej siebie znamy, czujemy się pewni swego wybieramy ten sposób komunikacji, który jest bliższy naszemu sercu. Kinestetyk woli przytulać niż mówić czułe słówka, których oczekuje słuchowiec, a wzrokowiec woli dawać prezenty i je otrzymywać, niż używać innych form okazywania uczuć.

Jak temu zapobiec? Stwórzcie siebie! Oto 12 praktycznych rad dzięki którym będziecie pewniejsi siebie w związku i otrzymacie to czego potrzebujecie, skupiając się na dobrych stronach związku, nie oczekując,że ukochana osoba się czegoś domyśli:)

 1. Dowiedz się czego oczekuje partner i daj mu to. Na początku związku najlepiej jest wziąć kartkę papieru i spisać swoje oczekiwania. Jeśli potrzebujemy w związku czułości, pocałunków dotyku poinformujcie siebie nawzajem. Porozmawiajcie o zachowaniach jakie Was irytują, o tym co jest dla Was ważne w codziennym życiu.
 2. Stwórzcie swoje wewnętrzne rytuały. To wzmocni waszą więź. Chodzenie raz w tygodniu na randki, gdzie obie osoby wyglądają elegancko, poranne przytulania, codzienne SMSy bądź telefony w trakcie pracy, 10 minutowe rozmowy dziennie tylko o Was, Waszych przeżyciach, sytuacjach jakie miały miejsce.
 3. Mówcie sobie miłe rzeczy. Nic samo się nie stworzy, dlatego używajcie zdrobnień, rozmawiajcie o uczuciach, nie bójcie się mówić prawdy jeśli poczuliście się urażeni w jakieś sytuacji, gdyż to jest Twój partner, nie kolega.
 4. Podrywajcie siebie nawzajem. Starajcie się cały czas podsycać ogień namiętności. Wysyłajcie sobie czułe wiadomości, mówcie podniecające rzeczy gdy jesteście sami jeśli tego potrzebujecie:)
 5. Bądźcie swoimi najlepszymi przyjaciółmi. Ufajcie sobie, znajcie swoje mocne i słabe strony, bądźcie razem w trudnych sytuacjach. Zaufanie to jeden z najważniejszych budulców związku, pielęgnujcie go tak często jak tylko się da. Tym samym pokażecie drugiej osobie jak jest ważna dla Was.
 6. Rozmawiajcie o wszystkim. To sprawi, że znikną wszystkie życiowe bariery, poruszajcie trudne tematy, to dzięki nim wspólnie się rozwiniecie.
 7. Budujcie wzajemny szacunek i bądźcie słowni, to podstawa w związku, szanujcie siebie na każdej płaszczyźnie, pomagajcie sobie, nie róbcie umyślnie nic co mogłoby urazić waszego partnera, skupcie się na tym co sprawi mu przyjemność a nie na tym co wzbudzi w nim/ niej zazdrość.
 8. Bądźcie atrakcyjni. Dowiedzcie się jakie rzeczy w wyglądzie są najważniejsze dla partnera, w jaki sposób w jego oczach możecie wyglądać jak 1000 000$ i pracujcie nad sobą. Skoro już zdecydowaliście się na bycie razem nie będą to wielkie zmiany:) Stańcie się dla siebie atrakcyjnie wewnętrznie jak i zewnętrznie. Mózg to mięsień, który również trzeba ćwiczyć.
 9. Jeśli oczekujesz czegoś powiedz o tym. Chcesz by partner dotykał, całował częściej bądź by to on rozpoczynał miłosne igraszki? Porozmawiajcie o tym i poinformujcie się jakie jest Wasze zdanie w tym temacie, otwarcie mów o własnych oczekiwaniach.
 10. Dawajcie sobie prezenty, zaskakujcie się. Niespodzianki wywołują pozytywne emocje. Mały bukiet kwiatów, poranny liścik, śniadanie do łóżka, przygotowana wspólna kąpiel te rzeczy zbliżają i gwarantują dobre samopoczucie przez cały dzień.
 11. Miejcie wspólny cel i pasję. Rozwijajcie się jako jednostki i jako para. Miejcie swoje pasje, poznawajcie je wzajemnie i stwórzcie swoją jedną wspólną. Dzięki nim będziecie jeszcze więcej czasu spędzać ze sobą. Wspólny życiowy cel pozwoli uniknąć wielu konfliktów w chwili gdy dla niej celem jest wychowanie dzieci i stworzenie cudownego domu, a dla niego kariera zawodowa i poznawanie świata. Wszystko można ze sobą połączyć- to wystarczy odpowiedniego działania:)
 12. Używajcie słów kluczy. One będą budowały długotrwałą namiętność między Wami. Zaobserwujcie po jakich słowach pojawia się rumieniec, specyficzny uśmiech na Waszej twarzy i wykorzystujcie to w najmniej spodziewanym momencie. To sprawi, że związek nie będzie wygasał, a nabierał większego rozpędu z roku na rok.

Zapraszam na sesje coachingowe, po których momentalnie zaobserwujesz zmiany w swoim związku:)

Hugs,

Ania

Skomentuj